Trudny szef może sprawić, że nawet najlepsza praca stanie się horrorem. Pomiędzy niegospodarnością, narcyzmem, a mikrozarządzaniem, istnieje niestety niezliczona ilość sposobów na bycie złym kierownikiem 🙂
Szacuje się, że nawet połowa pracowników zmienia miejsce pracy ze względu trudnego szefa. Z dobrym liderem na czele, pracownicy są zaangażowani oraz produktywni. Natomiast, pracownicy, którzy nie lubią swojego kierownika boją się przychodzić do pracy, są niezaangażowani oraz najprawdopodobniej już szukają nowej, innej pracy.
Bazując na jednym z podziałów rozwiniemy 3 typy złych szefów: narcystyczny, bierny oraz mikromanager.
Szef narcystyczny
Kierownika narcystycznego poznasz po tym, iż w większości sytuacji będzie on szukał podziwu. Jego wypowiedzi i działania dążą do zyskania pochwał i poklasku. To typ osoby lubiącej być w centrum uwagi, natomiast nieakceptującej krytyki. Szefowie ci pragną uwielbienia i uznania, a rzadko sami chwalą innych. Z tego względu trudno z nimi pracować, pracownik niedoceniony zazwyczaj po kilku tygodniach jest już mało zaangażowany.
Co więcej i co gorsze, narcyz często przypisuje sobie sukcesy i pomysły innych, a za ewentualne porażki obarcza winą innych.
Nie będę oryginalna twierdząc, że najlepszym sposobem radzenia sobie z narcystycznym szefem jest zaoferowanie mu pochwał i uznania. Decydując się na bycie w takiej relacji, pamiętaj o asertywności i ustaleniu pewnych granic. Inną metodą jest zachowania dystansu, czyli utrzymywanie tylko zawodowego i dość powierzchownego kontaktu. Bądź profesjonalny i przyjazny, lecz trzymaj się na dystans. Nie udostępniaj żadnych informacji z życia prywatnego czy o innych współpracownikach.
Szef mikromanager
Mikromanager to typ kontrolującego perfekcjonisty. Są to osoby, które uwielbiają mieć wszystko pod kontrolą i często uważają siebie za specjalistów od wszystkiego. Uważa się, że ten typ kierownika ma trudność z obdarzeniem zaufaniem swoich podwładnych. Co skutkuje dużą ilością kontroli i ograniczeniem samodzielności w pracy do robienia sobie kawy :).
W pracy z takim typem przywództwa kluczowa jest stała komunikacja – zawiadomienia o ewentualnych trudnościach i sukcesach, dotrzymywanie terminów oraz stała aktualizacja danych. Polecenia wydawane przez ten typ przywódcy zawsze staraj się parafrazować, wtedy zaspokoisz zaufanie szefa.
A ja mam fajną ciekawostkę o kierownikach https://cyfrowa.tvp.pl/video/wyklady-i-szkolenia,i-co-dalej-kierowniku-odc-1,58753643
Dziękujemy za komentarz i link do ciekawego artykułu.