W obecnej sytuacji, kiedy życie realne przenosi się do życia wirtualnego za sprawą nikogo innego jak koronawirusa spędzamy wiele czasu w tak zwanych czterech ścianach. Zastana przez nas rzeczywistość budzi w nas wachlarz emocji. Niestety z dominacją tych za którymi niekoniecznie przepadamy, chociaż są i tacy co lubią swój smutek, najczęściej zajadając go lodami i winem. Natomiast większość z nas przeżywa frustrację, złość oraz strach przeplatane śmiechem, który nie jest bynajmniej owocem żartu, a wynikiem poczucia bezsilności.
Ze względu na to, iż izolacja społeczna spowodowana jest wirusem, który bezpośrednio rzutuje na każdego człowieka bez wyjątku zaczynamy zadawać sobie wiele pytań na temat naszego życia, ryzyka zachorowania, a nawet sytuacji gospodarczo-finansowej. Na pomoc z udzieleniem odpowiedzi na te wszystkie pytania przyprawiające o ból głowy wychodzi coaching kryzysowy. Coaching to jest działanie tu i teraz, które skoncentrowane jest na osiągnięciu celu w przyszłości. Mocną stroną coachingu jest to, iż aby z niego czerpać nie potrzeba wielu sesji z psychoterapeutą, a wystarczy podjęcie działań celowych i często przynoszących efekty w mig. Dlaczego? Bo praca z coachem to miejsce gdzie na warsztat daje się nasze osobiste przekonania, które zazwyczaj są sprawcą wszelkich naszych niepokojów i smutków.
Coaching kryzysowy jest formą pomocy dla osób, które są w kryzysie i szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Kryzys w życiu człowieka jest zagrożeniem albo szansą. Kryzys bowiem świadczy o tym, iż stoimy w obliczu nowej sytuacji lub utraty czegoś co jest dla nas ważne. Kryzysy dosięgają każdego człowieka ale różnimy się tym w jaki sposób sobie z nim radzimy. Niektórzy powierzają swój los w ręce czasu, a inni zaczynają działać!
Po pierwsze w sytuacji kryzysowej zadaj sobie pytanie co jest dla ciebie zagrożeniem, czego się obawiasz, a co budzi w tobie lęk. Będąc w kryzysie niestety najczęściej koncentrujemy się na tym co negatywne, a rozmyślając o stracie, gubimy cel nadrzędny i zaczynamy błądzić w destrukcyjnych przekonaniach na temat nas samych i naszej przyszłości. Takiej osobie, coach pomoże zdefiniować nowy cel oraz wskaże niezbędne zasoby do osiągnięcia go. Wspólnie z coachem przeanalizujecie wyuczone wcześniej strategie działania w obliczu kryzysu i zagrożenia oraz przepracujecie błędne przekonania. W kryzysie pomocny jest także rachunek prawdopodobieństwa i wskazanie faktów związanych z obecną sytuacją.
Dzięki pracy z coachem w obliczu kryzysu można uzyskać wsparcie i na nowo zdefiniować cele oraz zaplanować konkretne działania. Coaching kryzysowy jest potrzebny, ponieważ w sytuacji kryzysowej nasze zasoby oraz kompetencje często są przykryte i niewidoczne z powodu naszej koncentracji na problemie, a nie na rozwiązaniach.
Nazwa coaching kryzysowy powstała z połączenia dwóch nazw: interwencji kryzysowej (czyli pracy nad tym aby wyjść z kryzysu) i coachingu, który jest relacją zorientowaną na zrealizowanie określonego celu.
Na koniec warto dodać, iż przeżywanie obaw i strachu to nie rzadkość, ani wstyd. Warto opowiedzieć innym o tym co się czuje i czego obawia, wtedy niektóre rozwiązania znajdują się same!