Przekonania to nasza mapa świata; to system drogowskazów, które kierują zachowaniami i pozwalają na subiektywną interpretację otaczającej nas rzeczywistości. System przekonań kształtowany jest na podstawie indywidualnych doświadczeń, systemu wartości czy też środowiska w którym dorastaliśmy i obecnie funkcjonujemy. Na wstępie warto wskazać różnice pomiędzy przekonaniami, a faktami. Fakt to coś co jest uniwersalną prawdą, a wszystkie pozostałe twierdzenia, które powierzchownie mogą być uznane za wyrocznie nie są faktami tylko naszymi wewnętrznymi przekonaniami nie raz przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, a my przyjmujemy je automatycznie jako nasze i prawdziwe. Przekonania są subiektywne, to coś w co wierzymy.
Przekonania przez coachów nazywane są także soczewkami, skrótami myślowymi, mapą znaczeniową czy rusztowaniem mentalnym i obejmują one nasze wspomnienia, interpretacje i wewnętrzne narracje. Poprzez przekonania definiujemy siebie i otaczającą nas rzeczywistość, dlatego to właśnie im coachowie przypisują szczególną rolę w determinowaniu zachowań, a wręcz nazywają je dźwignią sukcesu. Co ciekawe, przekonania mają zdolność do samopotwierdzenia się, nawet jeżeli są one błędne! Podświadomie wyłapujemy bodźce, które potwierdzają nasz sposób myślenia o zaistniałej sytuacji, stąd powstają różnice w interpretacji pomiędzy różnymi osobami.
Nasuwa się pytanie czy to dobrze, że istnieją przekonania? Z jednej strony tak, ponieważ ułatwiają nam interpretację rzeczywistości i prowadzą do sukcesu, a z drugiej strony jeśli kimś kierują przekonania takie jak: jestem niewystarczająco dobry lub nigdy nie będą szczęśliwa to są one destrukcyjne. W taki oto sposób dochodzimy do istoty zagadnienia, czyli podziału przekonań na wspierające i ograniczające. Nie oznacza to podziału na dobre i złe. Są takie, które stanowią barię na drodze naszego rozwoju i takie, które uskrzydlają. Za pomocą przekonań definiujemy świat, ludzi i nas samych. Zidentyfikowanie podstawowych przekonań na swój temat może pomóc ci zrozumieć, dlaczego wciąż masz te same problemy. Poznanie swoich podstawowych przekonań na temat innych ludzi i świata, pokaże Ci pełniejszy obraz tego, dlaczego niektóre sytuacje Cię niepokoją. O tym jak pracować z przekonaniami ograniczającymi przeczytasz w naszym artykule pod tytułem:Rozwój osobisty – zmień swoje przekonania ograniczające.
Na szczęście przekonania to nie fakty i można je zmienić. Pierwszy krok to identyfikacja naszego sposobu myślenia, określenie własnych kierunkowskazów. Następny etap to podział przekonań na te, które są wspierające czyli pomagają przezwyciężać trudności oraz na te, które sprawiają, że stoimy w miejscu i po prostu nam się nie udaje. Pamiętaj, że wszystkie przekonania są subiektywne i można je przeformułować na wiele sposobów. Bardzo dobrym sposobem identyfikacji przekonań jest analiza własnych myśli i emocji na podstawie przykrych i stresujących sytuacji. Na pewno większość z nich interpretujesz według charakterystycznego i indywidualnego dla ciebie klucza-znajdź ten klucz! Zadaj sobie pytanie co by było, co myślał byś o danej sytuacji gdyby Twoje przekonanie było odwrotne? Lub w czym pomogło ci to przekonanie? Przeanalizuj swoją automatyczną, spontaniczną reakcję i zastanów się jakie kryje się pod nią przekonanie. Jest to tak zwana przez coachów metoda strzałki w dół.
Aby skutecznie pracować nad swoją mapą świata warto skorzystać z metody terapii CBT – behawioralno poznawczej lub z sesji z coachem. Praca na przekonaniach wymaga dużego wglądu w siebie, obiektywności oraz czasu, stąd dużo efektywniej będzie jeśli skonsultujesz się ze specjalistą. Kiedy twoje przekonania się zmieniają, zmienia się także perspektywa, podobnie jak i twój cały świat.
“Jest tylko jedna przyczyna nieszczęścia: fałszywe przekonania, które masz w głowie. Przekonania tak popularne, tak ogólnie uznane, że nigdy nie wpadniesz na to, by je podważyć”.
Anthony de Mello