O coachingu słyszał już każdy, natomiast statystycznie co trzecia osoba nie do końca właściwie wie czym zajmuje się coach oraz jakie są rodzaje coachingu. Coaching w dużym skrócie to wsparcie jednostki, zarówno w kierunku osiągania celów zawodowych jak i w kierunku rozwoju osobistego i własnej skuteczności.
Coach jest pewnego rodzaju partnerem, motywatorem. Coach, w przeciwieństwie do mentora, nie musi znać dokładnie obszaru pracy zawodowej swojego klienta. Bycie coachem to znajomość narzędzi oraz technik, które pomogą klientowi wydobyć jego potencjał. Nie jest to nauczyciel, który udziela konkretnych wskazówek bądź rad. Coach nie prowadzi terapii, nie szuka odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się stało, tylko skupia się na odpowiedziach na pytania: jak?, którędy? i gdzie?
Wyróżnia się podstawowe gałęzie coachingu, takie jak:
a. coaching biznesowy – dotyczy pracy zawodowej, najczęściej pracuje się nad takimi celami jak: zmiana pracy, awans zawodowy, poprawa kompetencji komunikacyjnych, negocjacyjnych. Coaching biznesowy poprawia świadomość biznesową osoby, a także jej ogólną skuteczność.
b. career coaching – związany z wyznaczaniem kierunku kariery, pomocą w oznaczeniu mocnych i słabych stron, a także wsparciem w trakcie poszukiwania pracy. Coaching kariery jest skierowany do osób, które chciałyby rozpocząć swoją karierę zawodową (studenci i nowi absolwenci), szukają nowej pracy, chcą całkowicie zmienić swoją karierę lub marzą o tym, by zmierzyć się z przejściem na inne stanowisko w swoim miejscu pracy, czy te sprostać innym zawodowym wyzwaniom.
c. life coaching – skoncentrowany jest na rozwoju osobistym, dotyczy zazwyczaj obszarów prywatnych takich jak praca nad własnymi słabościami, nieśmiałość, brak asertywności, rozwijanie zainteresowań, poprawa kompetencji komunikacyjnych. Praca z coachem polega na znalezieniu rozwiązań sytuacji, które stają na drodze bycia bardziej efektywnym i szczęśliwszym. Life coaching, może także dotyczyć ogólnej zmiany stylu życia np. podniesienia motywacji do podjęcia aktywności fizycznej, utrzymania diety itd. Należy przy tym pamiętać iż coach nie daje gotowych rozwiązań tylko narzędzia, by te rozwiązania samodzielnie znaleźć.
d. coaching kadry zarządzającej – jest to forma coachingu biznesowego, skierowana głównie do kadry kierowniczej w celu zwiększenia wydajności w pracy, podniesienia kompetencji związanych z zarządzaniem i motywowaniem pracowników.
Jak widać wachlarz możliwości jakie daje coaching jest różnorodny i bogaty, warto wybrać coś dla siebie i zrobić krok w stronę rozwoju osobistego.