Praca w korporacji to temat o którym można napisać nawet całą książkę. Krążą plotki o tym, że korpo to wyścig szczurów, pożegnanie z życiem prywatnym, wyzysk ludzi i praca po godzinach. Ostatnio można nawet zauważyć trend tzw. ucieczki z pracy w korporacji, na rzecz pracy w firmach państwowych bądź bycia na swoim. Utrwalił się już nawet stereotyp o „korposzczurach” albo o „praniu mózgu”.
Natomiast z drugiej strony to właśnie praca marzeń. Do korporacji trafia największą ilość CV, a dla wielu utrata w nich pracy jest koszmarem. Statystki pokazują, że pracą marzeń dla młodych ludzi jest właśnie korporacja, ponieważ wiąże się to z dużym prestiżem. Badanie firmy Universum wykazało, że młodzież najchętniej chciałaby pracować w firmie doradczej Ernst&Young lub Google, którą nazywa się „uosobieniem korporacji”.
Zalety pracy w korporacji:
- znane szczeble kariery i wytyczone ścieżki rozwoju – ze względu na piramidowy system pracowniczy w korporacji dość łatwo się awansuje szczególnie na dolnych szczeblach. Wielowymiarowa struktura daje możliwość szybkiego pięcia się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery i rozwoju osobistego. Co więcej zatrudniający inwestują w szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje pracowników.
- stabilność – korporacje to duże, najczęściej międzynarodowe firmy zatrudniające wiele osób co świadczy o ich stabilizacji na rynku. W korporacji otrzymuje się najczęściej etat i często bardzo dobre wynagrodzenie, które wzrasta w miarę rozwoju i lat pracy.
- dodatki do pensji – „goła” pensja to już przeżytek. Praktycznie nie można mówić o korporacji jeśli pracownik nie ma wykupionego pakietu opieki zdrowotnej, karty multisport czy też nie posiada służbowego laptopa i telefonu komórkowego.
- praca w międzynarodowym towarzystwie – największe firmy, często wysyłają swoich pracowników na zagraniczne delegacje. A codziennością jest praca z osobami z różnych stron świata.
- dyscyplina i realizacja celów – praca w tętniącej życiem firmie zmusza do formułowania i definiowania celów, a także do sprawnej ich realizacji. Osoby pracujące w korporacjach są najwydajniejszymi pracownikami.
- praca zespołowa – możliwość kontaktu z innymi, równie ambitnymi ludźmi i realizacja wspólnych projektów także jest niekwestionowanym korporacyjnym plusem.
Wady pracy w korporacji:
- nadgodziny – praca w korporacji jest intensywna i ciężka. Często w wyniku natłoku obowiązków jak i nieumiejętności sprawnego zarządzania czasem trzeba zostać po godzinach pracy i nadrabiać zaległości co wpływa także ujemnie na życie prywatne i odpoczynek.
- wyścig szczurów – mimo pracy zespołowej w korporacjach ludzie często nastawieni są na siebie i własny rozwój. Przeglądając fora internetowe na temat pracy w korporacjach często znajdujemy opisy o tym, że jednego dnia przyjaciel może stać się wrogiem, a fałszywe uśmiechy to codzienność. Pracownicy korporacji nieustannie porównują swoje wyniki z innymi i narzucają na siebie i innych coraz większą presję, aby być lepszym i bardziej efektywnym. Jest to wynikiem psychologicznego działania korporacji, które zamiast ludzi widzą statystki i według prezesów – zawsze można lepiej i efektywniej.
- stres – pracownicy korporacji często przeżywają nawet codzienne napięcie związane dosłownie ze wszystkim – obawa przed redukcją i masowymi zwolnieniami, niepokój związany ze zbliżającymi się spotkaniami czy niezadowolenie kadry kierowniczej z uzyskanych rezultatów. Stres ujemnie oddziałuje na zdrowie i relacje rodzinne.
- wypalenie zawodowe – osoby, którzy się mocno angażują, rezygnują z odpoczynku, by odnieść sukces narażone są na wypalenie zawodowe, czyli sytuację w której wydajność spada do 20%.
Wybór miejsca pracy uzależniony jest od indywidualnych cech charakteru i umiejętności. Niektórzy wspaniale poczują w tętniącym życiu korporacyjnym wymagającym szybkiego tempo działania i podejmowania natychmiastowych decyzji, inni docenią spokój mniejszych, rodzinnych firm. Praca w korporacji jest zalecana dla ekstrawertyków, którym adrenalina dodaje skrzydeł, a praca z ludźmi i pod presją jest błahostką. Osoby, które stres paraliżuje i nie przepadają za szybkim tempem życia zazwyczaj źle czują się w korporacji.