Obecna sytuacja na świecie powoduje, że niektóre z istniejących do tej pory zawodów będą powoli wygasały i cieszyły się mniejszą popularnością, a z kolei są i powstają takie w których vacatów nie brakuje. Epidemia koronawirusa to nie tylko refleksja nad swoim zdrowiem i dbaniem o jego bezpieczeństwo ale także weryfikacja dotychczasowego zatrudnienia. Obecnie w trakcie procedury kredytowej, banki sprawdzają klientów pod kątem tego, czy ich zawód ma przyszłość i czy jest niezależny od pandemii. Wskazuje to na rosnącą potrzebę zmiany branży przez niektórych z nas.
Jak już zacząć się przygotowywać do zmiany kariery i poszukiwania pracy?
Niezależnie od tego na jakie stanowisko będziesz chciał kandydować niezbędne okażą się wysokie kompetencje komunikacyjne. Każdy poszukujący pracy potrzebuje silnych umiejętności perswazyjnych, dzięki temu będziesz w stanie pisać lepsze listy motywacyjne, osiągać dobre wyniki podczas rozmów kwalifikacyjnych, a nawet negocjować wyższe wynagrodzenie. Aby doskonalić swoją umiejętność w tym zakresie czytaj artykuły i książki poświęcone tej tematyce lub udaj się na warsztaty z zakresu komunikacji i negocjacji.
W Polsce przeciwnie do USA czy krajów zachodnich mało popularne są listy referencyjne, nie mamy w zwyczaju o nie prosić, a pracodawca dodatkowej pracy sobie sam serwować nie będzie. Mając na uwadze prognozy dotyczące obecnego rynku pracy, na tle konkurentów lepiej będzie prezentować się CV z referencjami od poprzednich pracodawców.
Stwórz CV na miarę 2020 roku, przejrzyj najnowsze dane na temat tego co powinno zawierać CV. Przez ostatni czas wzór mocno unowocześnił się i zamiast wypisywania oczywistych na danym stanowisku obowiązków wymaga się określenia umiejętności miękkich, a zamiast określeń duże/małe podawania konkretnych liczb lub wartości procentowych. Napisz co wyróżnia Cię na tle innych managerów czy handlowców. Ponadto wysyłane CV dostosowuj do oferty pracy na którą aplikujesz, jeśli pracodawca wymaga określonych umiejętności wkomponuj je w swoje portfolio.
Określ swoje cele zawodowe. Zmiana pracy nie musi być podyktowana tylko sytuacją na rynku pracy ale również i twoją ścieżką rozwoju. Wskaż obszary zatrudnienia, które cię interesują, zastanów się jak chcesz żeby twoje życie wyglądało za 5,10 lat. Cele zawodowe osiągniesz jeśli będziesz miał precyzyjnie określone oczekiwania, inaczej będziesz błądzić we mgle. Chcąc osiągnąć sukces w wybranej i interesującej ciebie branży zacznij się szkolić w danym obszarze, czytaj pisma branżowe, bierz udział w szkoleniach. Szacuje się, że osoby lepiej wykwalifikowane i posiadające doświadczenie mają atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia i lepsze zarobki.
Statystki pokazują, że coraz więcej miejsc pracy, szczególnie tych lepiej płatnych i na wyższych stanowiskach odbywa się bez ogłoszenia. Są rekruterzy, którzy wyszukują pracowników przez takie portale jak Goldenline czy też Linkedin. Ponieważ zatrudnianie nieformalne odbywa się na większą skalę warto założyć sobie profil na tych dwóch portalach i brać udział w wydarzeniach branżowych, a w czasach wirusa wypowiadać się i śledzić fora, grupy społecznościowe dedykowane danej branży. Nie skupiaj się tylko na starych sposobach poszukiwania pracy – wyjdź, poznaj ludzi i traktuj każdą interakcję jako potencjalną okazję!
Zmiana pracy, znalezienie nowego obszaru działań zawodowych na pierwszy rzut oka wydaje się zadaniem bardzo trudnym i wymagającym. Natomiast z odpowiednim przygotowaniem i pozytywnym nastawieniem może okazać się, iż zmiana której tak bardzo się obawiałeś okaże się zmianą na lepsze.