Negocjacje to stara sztuka i nieodłączny element każdego biznesu. Już w czasach starożytnych wymiana towarów podlegała negocjacjom. Każdy z nas ma coś wspólnego z negocjacjami w pewnym momencie swojego życia – z klientami, dostawcami, pracownikami, kolegami czy menedżerami. Dlaczego jest tak, że niektórzy ludzie zawsze osiągają wynik taki na jakim im zależy? Jakie są techniki, które im w tym pomagają?
To, na ile łatwo jest nam negocjować, na ile ambitne cele sobie stawiamy – zależy w dużej mierze od naszej percepcji własnej siły negocjacyjnej wobec siły partnera po drugiej stronie stołu.
Po drugie musisz poznać motywacje i potrzeby partnera rozmowy, przygotuj takie rozwiązania, które i jego mogą zadowolić. Przyjrzyj się jego środowisku i praktykom. Posługuj się językiem korzyści i potrzeb partnera.
Po trzecie musisz być pewny siebie, bez tego ani rusz w świat negocjacji. Aktywnie słuchaj, definiuj problemy oraz podkreślaj jak ważne są dla Ciebie wspólne interesy.
Po czwarte prowadząc negocjacje miej na uwadze przyszłość. Co z tego, że wynegocjujesz maksimum i postawisz na swoim jak kolejny raz ten partner może nawet nie chcieć z tobą usiąść do rozmowy. Pamiętaj o tym, by nie palić za sobą mostów. Stąd, bądź pozytywnie nastawiony do drugiej strony. Negocjacje to nie rywalizacja, warto pokazać, że rozmówca jest dla nas partnerem, a nie przeciwnikiem.
Piąta wskazówka to rozbicie negocjacji w czasie. Staraj się rozbić negocjacje na maksymalnie dużą ilość spotkań, co zapewni Ci możliwość przemyślenia swoich decyzji oraz pozwoli na wdrażanie sukcesywnie osiągnięć cząstkowych.