Niespodziewana sytuacja ekonomiczna ale także i własne preferencje, a niekiedy i wcześniej sporządzone plany kariery zawodowej powodują, iż obecnie coraz więcej osób poszukuje pracy. Na rynku pracy nastąpiły dość duże zmiany i znalezienie pracy nie stanowi już takiej łatwości jak przed rokiem. Rekruterzy obserwują wzrost konkurencji wśród kandydatów przy malejącej ilości ofert, a co za tym idzie proces rekrutacji wymaga większej uwagi. Jak zatem przygotować się do poszukiwania pracy?
W obecnej sytuacji wiele rozmów odbywa się on-line co ma dwie strony medalu. Zdecydowanie pewniej siebie kandydaci czują się we własnych czterech kątach, natomiast częstym elementem przysparzającym dodatkowy stres jest komputeryzacja i złośliwość rzeczy martwych. Dlatego przed spotkaniem on-line sprawdź program za pośrednictwem, którego będzie odbywała się video rozmowa, a także kamerę i mikrofon. Rozejrzyj się co jest za Tobą w tle i przed rozmową czekaj parę minut wcześniej by jeszcze raz sprawdzić, czy wszystko od strony technicznej jest w porządku. Jeżeli nie mieszkasz sam to uprzedź domowników o godzinie spotkania.
Proces rekrutacji z punktu widzenia kandydata zaczyna się od wskazania własnych preferencji co do pracy, firm i stanowisk. Kolejny etap to czytanie ogłoszeń i ewentualne zgłoszenie swojej kandydatury za pomocą CV. CV stanowi wizytówkę twojej osoby, to prezentacja siebie na kartce papieru. Mile widziane jest kilka zdań wstępu na swój temat i podanie informacji dlaczego aplikujemy na dane stanowisko. W wielu wzorach CV, część poświęcona wykształceniu jest jedną z pierwszych informacji – jest to dobre dla osób z dość ubogim doświadczeniem, natomiast jeśli posiadasz już staż pracy to umieść te właśnie dane przed częścią związaną z edukacją. Pierwsza strona CV jest kluczowa, rekruterzy to też wzrokowcy, którzy jak każdy chcą szybko wykonać swoją pracę, stąd zaraz pod zdjęciem napisz parę zdań o sobie, a potem przejdź do doświadczenia. Obecnie dla rekruterów kluczowe są Twoje kompetencje, które rekruter pozna zapoznając się z twoją historią zawodową i zakresami obowiązków. Bardzo istotne jest to, by podawać konkretne daty zatrudnienia. W części poświęconej edukacji jeśli posiadasz wykształcenie wyższe, policealne lub podyplomowe nie wpisujemy już szkoły średniej. Pamiętaj, aby nie wpisywać przerwanych studiów czy też niezaliczonego roku w CV. Z zasady wpisujemy kursy, szkolenia i poziomy edukacji, które zostały ukończone, chyba że jest to przerwa związana np. z dziekanką, stanem zdrowia czy wyjazdem na jakieś programy np. wymiany międzynarodowej wtedy należy napisać, ze studia są w trakcie.
Kolejne części CV to kursy, szkolenia oraz zainteresowania. Aby stworzyć CV krok po kroku zapraszamy do artykułów: Jak napisać CV aby wyróżnić się na rynku pracy? oraz Jak napisać CV, które przyciągnie wzrok potencjalnego pracodawcy? Pamiętamy też o chronologii i wizualnych cechach CV. Należy pamiętać, że rekruter ogląda co dzień wiele CV i to Twoje musi być wyjątkowe! Wbrew pozorom kandydaci często popełniają błędy takie jak ortografia, błędy edytorskie czy też nieprofesjonalne zdjęcia. Po napisaniu CV przeczytaj je linijka po linijce i wypisz sobie informacje, które przekazuje ono o Tobie rekruterowi, a także czy odpowiada i pasuje do ogłoszenia na które odpowiadasz – uniwersalne CV nie istnieje!
Kolejny etap na drodze do wymarzonego stanowiska to rozmowa rekrutacyjna. Warto zaznaczyć, iż jest to rozmowa a nie prezentacja własnej osoby lub egzamin wagi państwowej stąd natarczywe narzucanie się, rozgadywanie lub nadmierny stres i nieśmiałość nie będą mile ocenione. Przede wszystkim przygotuj się – przeczytaj stronę www firmy oraz jeszcze raz przeanalizuj ofertę pracy na którą odpowiedziałeś. Przemyśl też odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które znajdziesz w tym artykule: Rozmowa rekrutacyjna – 5 pytań bez których się nie obejdzie.
W trakcie większości spotkań rekrutacyjnych pada pytanie o oczekiwania finansowe – zapoznaj się za pomocą wujka Google i porównywarek płac ze średnią stawką na danym stanowisku. Nie bój się wskazać swoich oczekiwań finansowych, dla rekrutera to nie jest temat tabu. Jeśli podasz zbyt wysoką stawkę to rekruter nie skreśli Cię od razu, być może powie, że na tym stanowisku są inne widełki finansowe i zapyta czy mimo to nadal jesteś zainteresowany danym stanowiskiem. Ponadto weź ze sobą kalendarz lub notes, by w razie potrzeby zanotować najważniejsze ustalenia i potrzebne Ci informacje np. na temat pozapłacowych motywatorów. Mile widziane jest również zadanie 1-2 pytań, jeśli nie wiesz o co wypada zapytać zapoznaj się z naszym artykułem: Rozmowa rekrutacyjna – o co powinieneś zapytać?
Nie zapomnij o mowie ciała, która dla rekruterów ma bardzo duże znaczenie – ton głosu, sposób gestykulacji, a nawet i siedzenia. To, co mówimy i robimy, jest ważne, ale aż 80% naszej komunikacji odbywa się niewerbalnie. Na pytania typowo behawioralne, czyli takie w których rekruter prosi o odniesienie się do własnych doświadczeń, udziel odpowiedzi według modelu STAR, o którym przeczytasz w artykule pod tytułem: Rozmowa rekrutacyjna? Wykorzystaj model STAR Odpowiedzi na tego typu pytania warto przygotować i przećwiczyć przed lustrem.
Znalezienie wymarzonej pracy to czasochłonny ale też i rozwijający proces. Receptą do sukcesu jest podejście indywidualne do każdej oferty – lepiej wysłać 10 dobrych CV niż 50 takich samych. Podobnie jest z rozmową rekrutacyjną – przygotuj się! A jeśli wiesz, że stres bierze nad Tobą kontrolę przeczytaj o zarządzaniu stresem i technikach relaksacji. Powodzenia! 🙂