Początek każdego roku to okres podsumowań oraz tworzenia planów i definiowaniem celów na przyszłość. To doskonały czas, kiedy większość z nas łapie chwilę oddechu i może zastanowić się nad tym co było, jest i wkrótce będzie. Jest to również moment, kiedy oczekujemy, że coś w naszym życiu zmieni się na nowe i lepsze. Warto w tym czasie spisać plan działania na kolejne miesiące.
Pierwszym krokiem do stworzenia takiego planu jest przeanalizowanie sytuacji w której obecnie się znajdujemy. Należy zadać sobie pytanie: ?Z jakich obszarów jestem zadowolony??, ?Co udało mi się w tym roku zrealizować?? czy ?Co chciałbym zmienić?? oraz ?Czego potrzebuję??. Dobrze zatrzymać się na chwilę i sprawdzić, w którym miejscu się znajdujemy.
Kiedy już to zrobimy należy przejść do kolejnego etapu, jakim jest określenie swoich postanowień, zamiarów, a także wyznaczenie punktów, do których chcemy zmierzać. Bardzo ważne i właściwie decydujące o sukcesie jest zapisanie naszych postanowień na kartce. Pozwala nam to na stałe kontrolowanie etapów pracy i podnosi naszą motywację. Według badań dotyczących czynników wpływających na realizację celów przeprowadzonych przez profesora G. Matthews na Uniwersytecie Dominikańskim, studenci, którzy swój cel zapisali na kartce osiągnęli średni wynik realizacji zadań na poziomie 6,4. Natomiast Ci, którzy tego nie zrobili osiągnęli wynik niższy, wynoszący 4,3.
Cele najłatwiej definiować według znanej zasady SMART. Cel, który realizujemy powinien być konkretnie określony, mierzalny, ambitny, realny oraz przede wszystkim określony w czasie. Cel jest dla nas wyzwaniem, którego realizacja powinna nieść za sobą radość i dawać poczucie satysfakcji.
Odpowiednio sformułowane cele zostają ujęte jako plan życia i wpływają na rozwój kariery zawodowej. Pamiętajmy, też o tym, że cele długofalowe można rozbić na mniejsze kamienie milowe. Dobra praktyką jest też zapisywanie swoich postanowień w 1 osobie liczby pojedynczej czasu teraźniejszego.
Kiedy już wszystkie postawienia spiszemy na kartce, to warto zastanowić się nad tym jaki podjąć pierwszy krok do realizacji każdego z zadań. Dzięki temu nowe postanowienia nie tylko będą ładnie wyglądały na kartce, ale również będą miały realną szansę realizacji.
Kolejnym etapem jest określenie priorytetów. Nasz czas wolny jest ograniczony i nie zawsze udaje nam się wszystko zrobić. Z wielu wypisanych pozycji najlepiej wybrać te, które są dla nas najważniejsze lub dość łatwe do realizacji. Dobrym nawykiem jest zanotowanie obok danego celu informacji dlaczego właśnie ten cel chcemy osiągnąć, i co nam to może dać? To dobry sposób na motywowanie się oraz utrzymanie stałego zaangażowania.
Planując realizację postanowień warto wykorzystać skuteczną metodę planowania TRZOS:
Terminy ? nadaj swoim planom konkretne terminy realizacji oraz określ punkty kontrolne. Brak konkretnych deadline?ów skutkuje tym, że w wyniku ciągłego zwlekania plany będą odkładane na później. W psychologii mówi się o taktyce salami, czyli dochodzeniu krok po kroku do celu. Metoda ta polega na dzieleniu na mniejsze kawałki dużych zadań.
Ramy czasowe ? zaplanuj czas na realizację zadań. W przypadku nowych postanowień często jest tak, że ich realizacja kończy się z chwilą wejścia do biura, kiedy zostajemy przysypani dużą ilością różnych spraw i zadań. Warto oszacować ramy czasowe poszczególnych czynności, które zbliżają nas do celu i uwzględnić je w swoich planach każdego dnia!
Zaplanuj i określ potrzebne zasoby ? czyli określ, co będziesz robić i w jakiej kolejności podejdziesz do realizacji zadania.
Ogranicz się do realizacji tego co postanowiłeś ? realizując zadanie skoncentruj się na nim w 100%. Postaraj się wyeliminować wszelkie rozpraszacze i pożeracze czasu.
Sprawuj kontrolę nad realizacją zadań i ich terminowością.
Zdolność do planowania oraz wyznaczania celów i dążenia do ich realizacji ma ogromny wpływ na nasze życie. Opracowanie planu działania samo w sobie pobudza do wykonania zadań i ?uruchamia? wewnętrzną energię. Wykonanie dobrej listy postanowień i sprecyzowanie planu działania przybliża do realizacji marzeń oraz sprawia, że cel nie wydaje się być tak odległy, a to skutkuje podjęciem odpowiednich kroków.