Według amerykańskich danych już w 2025 roku nastąpi duża redukcja miejsc pracy co związane będzie ze wzrastającą automatyzacją. Nie oznacza to jednak, iż miejsc pracy nie będzie, bo roboty wykonają wszystko za nas. Pojawią się nowe specjalizacje i zawody związane z technologią informacyjną, biotechnologią, matematyką, inżynierią oraz automatyką. Dokładnie nie wiadomo jaką nazwę oraz ile nowych zawodów pojawi się na rynku pracy. Nowe miejsca pracy w 2030 roku pozostają jeszcze zagadką, natomiast są już pewne przypuszczenia w którą stronę rynek pracy będzie się kierował.
Na rynku pracy na pewno większą popularnością będą cieszyły się osoby, które potocznie mówiąc mają umysły ścisłe. Niemniej jednak znajdzie się też coś dla humanistów. Równolegle do rozwoju technologii postępuje wiedza na temat człowieka i procesów psychicznych. Poszukiwani będą eksperci od kompetencji miękkich oraz budowania relacji. Kluczowymi umiejętnościami mają być:
- zdolność rozwiązywania problemów,
- elastyczność,
- umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi,
- kreatywność,
- wiedza interdyscyplinarna.
Jakie przewiduje się najpopularniejsze miejsca pracy w 2030 roku?
Jak podają zagraniczne publikacje oraz uniwersytety zawodami przyszłości mogą okazać się między innymi: commercial space pilot (wraz z rozwojem techniki zwiększa się wiedza na temat kosmosu oraz pokusy na zaludnienie kolejnego miejsca we wszechświecie); genetyk, biotechnolog, konsultant do spraw źródeł energii odnawialnej, osoby obsługujące drukarki 3D oraz drony.
Co ciekawe, niektóre źródła podają, że coraz bardziej rozwijać się będzie często niedoceniana przez typowych pracowników korporacji branża związana z byciem fit, dbaniem o sylwetkę i zdrową dietę. Szacuje się, że w 2030 roku co czwarta osoba, będzie miała własnego trenera personalnego, a co trzecia mentora dbającego o zdrowie i stan psychiczny. Kolejna dekada, ma być też dużym postępem w zakresie neurobiologi oraz nanotechnologi, potrzebni będą technicy tworzący części ciała w technice 3D, a także genetycy. To właśnie najpopularniejsze miejsca pracy w 2030 roku.
Niezależnie od tego, ile zadań zostanie zautomatyzowanych i jak zaawansowana stanie się sztuczna inteligencja, pracownicy zawsze będą najbardziej cenionym zasobem firmy. Dlatego ważne jest, aby w przyszłości menedżerowie i liderzy zespołów wiedzieli, jak motywować swoje zespoły, maksymalizować wydajność i odpowiadać na potrzeby. A pracownicy już teraz szkoleni byli z zakresu nowych technologii, a także kompetencji miękkich: zarządzania czasem oraz doskonalenia inteligencji emocjonalnej.