W internecie można znaleźć obszerne i wyczerpujące listy najczęściej zadawanych pytań na rozmowach rekrutacyjnych. Wśród 5 najczęściej zadawanych przez rekruterów pytań są:
-
- Z jakiego powodu chcesz u nas pracować?
- Dlaczego to właśnie ciebie powinniśmy zatrudnić?,
- Wymień swoje sukcesy zawodowe.
- Dlaczego chcesz zmienić pracę?
- Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
Są to standardowe pytania na które odpowiedź śmiało możesz przemyśleć w zaciszu domowym i wspomóc się poradami zawartymi między innymi w tym artykule: Rozmowa rekrutacyjna – 5 pytań bez których się nie obejdzie!
Poza standardowymi pytaniami, które mają na celu poznanie twojej motywacji, osobowości, nastawienia do pracy oraz umiejętności wypowiadania się i radzenia sobie ze stresem, pracodawca sprawdza twoją wiedzę teoretyczną i doświadczenie, które nabyłeś na wcześniejszych etapach. Tutaj wachlarz pytań jest bardzo szeroki. Niektórzy zadają pytania zamknięte czy umiesz wykonać konkretne obowiązki, inni natomiast przygotowują zadania dla osób ubiegających się o pracę, a jeszcze inni proszą o opis konkretnych sytuacji i znalezienie rozwiązań. Wiele kandydatów w czasie pytań o doświadczenie zawodowe popełnia dwa typy błędów – albo mówi zbyt ogólnie lub za bardzo wdraża się w systemy i procesy swojego obecnego/byłego pracodawcy. Podczas kiedy rekruter ma w głowie konkretne umiejętności, które są wymagane na danym stanowisku. I co najważniejsze ty o tych umiejętnościach wiesz, bowiem są one zapisane w ogłoszeniu o pracę.
Większość z nas czytając ogłoszenia o pracę zwraca uwagę na stanowisko, nazwę firmy i ewentualne widełki wynagrodzenia. Odpowiadając na kolejne ogłoszenie z rzędu zapominamy jakie umiejętności i doświadczenie było wymagane dwie aplikacje temu. Czasem gdyby nie e-mail od potencjalnego pracodawcy to nie wiedzielibyśmy do jakiej firmy idziemy na rozmowę. Dlatego aby samemu sobie nie rzucać kłód pod nogi zawsze zapisuj ogłoszenia rekrutacyjne na które odpowiadasz i przeanalizuj dokładnie wyszczególnione tam wymagania i umiejętności – to są konkretne podpowiedzi jakich pytań się spodziewać i jakich odpowiedzi udzielić.
Oferty pracy są zazwyczaj podzielone na kilka części. Chociaż nazwy tych sekcji mogą się różnić, spodziewaj się informacji o firmie, szczegółowych informacji na temat pożądanych kwalifikacji kandydatów oraz opisu obowiązków związanych z daną rolą. Przeczytaj ogłoszenie o pracę i zrób listę wymienionych obowiązków, a także umiejętności wymaganych na danym stanowisku. Podaj przykłady, kiedy wykazywałeś te umiejętności lub wykonywałeś te obowiązki. Można założyć, że rekruter będzie zadawał pytania krążąc w okół wskazanych wymagań. Jeśli starasz się o miejsce pracy w agencji reklamowej lub w branży związanej z marketingiem czy też sprzedażą, to oczywiste, że zostaniesz zapytany o swoje zaangażowanie w poprzednie kampanie, ile miałeś interakcji z klientem i konwersji. Ale jeśli np. szukasz pracy w zawodach gdzie dużą wagę przywiązuje się do kreatywności to zaprezentuj swoje portfolio.
Idąc na rozmowę rekrutacyjną pomyśl o opisie stanowiska jako serii pytań. Kiedy ogłoszenie o pracy mówi, że wymagane jest 10 lat doświadczenia, tak naprawdę pojawia się pytanie „czy masz tyle doświadczenia?” Sprawdź, czy spełniasz wymagania, w ten czy inny sposób? Aby aplikować, nie musisz mieć 10 lat doświadczenia, które dokładnie odpowiada opisowi stanowiska, ale powinieneś mieć porównywalne doświadczenie. Magdalena Burmeister, kierownik ds. Rekrutacji finansów w Robert Half radzi kandydatom, by „zwrócić uwagę na to, co jest napisane na samej górze opisu stanowiska. Ponieważ to, co jest wymienione jako pierwsze w ogłoszeniu o pracę, jest zwykle najważniejsze dla firmy. Jeśli spełniasz 70% wymagań zawartych w opisie stanowiska, już radzisz sobie bardzo dobrze.”
Na pierwszy rzut oka wszystkie ogłoszenia o pracę wydają się takie same. Ale przyjrzyj się bliżej, znajdź niuanse, które sprawiają, że każdy opis stanowiska jest wyjątkowy. Potraktuj ogłoszenie o pracy jako mapę lub klucz do uzyskania stanowiska. Przeczytaj opis uważnie i kilka razy. Powodzenia 🙂